Skoči na glavno vsebino

V sredo, 15. 2. 2023, so učenci 9. razreda imeli tehniški dan na temo ENERGIJA.

Obiskali so  center GEN Svet energije v Krškem.

Učenci so se v centru seznanili z različnimi načini pridobivanja električne energije. Tako so se lahko poigrali z vetrno elektrarno, z modelom vodne in sončne elektrarne. Lahko so se preizkusili tudi kot električni distributerji. 

Drugi del delavnic je bil še bolj eksperimentalen. Preizkusili so lahko delovanje 3-faznega asinhronskega elektromotorja, transformatorja, se seznanili z načini prenosa energije na daljavo (daljnovodi), preizkusili razne tokokroge. Zelo zanimiv je bil poskus s Teslovim visokonapetostnim transformatorjem. Viktorija pa si je s pomočjo Van de Graaffovega generatorja uredila frizuro.

Po ogledu makete Jedrske elektrarne Krško in predstavitvi principa delovanja, je sledil avtobusni ogled te elektrarne, ki je potekal pod strogimi varnostnimi ukrepi.

Dan je bil poučen in nad vse zanimiv.

Zapisala: Anka Brinar

(Visited 10 times, 1 visits today)
Pripomočki za slabovidne